Návštěva letinské knihovny

V zimním období zařazujeme každoročně v naší školce tematický celek „Čas knihy.“ Děti mohou nosit do školky své knihy, které si společně prohlížíme, čteme si z nich, povídáme si, proč se dětem líbí.

V zimním období zařazujeme každoročně v naší školce tematický celek „Čas knihy.“ Děti mohou nosit do školky své knihy, které si společně prohlížíme, čteme si z nich, povídáme si, proč se dětem líbí.

Ve třídě Sluníček jsme si četli pohádku O dvanácti měsíčkách, ke které děti nakreslily obrázky. Vyráběli jsme záložky do knihy, za starého papíru jsme si vyrobili recyklací papír nový. Ve čtvrtek 23. 1. 2020 jsme navštívili letinskou knihovnu. V knihovně nás přivítala paní Pikhartová s paní Benediktovou. Prohlédli jsme si knihy pěkně složené v policích knihovniček. Knihy byly rozdělené na knihy pro děti, knihy pro dospělé. Také  byly složené podle tematického zaměření. Děti zaujalo abecední řazení knih, poznávali jsme různá písmenka, určovali knihy velké, malé, tlusté, tenké … Pak nám paní Benediktová četla  poučný pohádkový příběh „Chlapeček a nos“ z knihy Nezbedníci od  Martiny Drijverové.  Po přečtení jsme si s dětmi povídali o čteném příběhu, o chlapečkovi, který si strkal prsty do nosu a vyrostl mu chobot. Kniha se nám natolik líbila, že jsme si ji zapůjčili do školky. Další týden se děti seznamovaly s abecedou, zkoušely se podepsat, rytmizovaly slova, hledaly rýmy, určovaly první hlásku ve slovech.

Ve třídě Koťátek jsme si četli pohádku O Smolíčkovi, zahráli jsme si divadlo a zároveň jsme si povídali o jelenovi a Smolíčkovi.  Děti si během celého týdne vybarvovaly obrázky z pohádky, ze kterých jsme nakonec sešili obrázkovou knížku. Každý si mohl přinést z domova svoji knihu, knížky jsme si prohlíželi, četli a povídali si, kdo tyto pohádky či příběhy zná. Děti se učily poznávat rozdíly mezi knihami. Některé knihy jsou velké, jiné malé, některé silné, druhé naopak tenké. Také jsme si pohráli s písmenky. Děti měly za úkol všímat si, jak vypadá první písmenko jejich jména a najít úplně stejná písmenka. Tím jsme zjistili, že v naší třídě máme několik dětí, jejichž jméno začíná stejným písmenem. Ve druhém týdnu jsme si zkusili vyrobit papír z novin a barevných papírů. Při trhání papíru si děti procvičily jemnou motoriku a z nově vzniklého papíru si vytvořily krásné barevné záložky do knihy. I my jsme navštívili knihovnu v ZŠ v Letinech, kde jsme si prohlédli dětské knihy.

Dne 28. 1. 2020 k nám přijela paní Petráňová, knihovnice z Blovic, která děti ve  třídě Sluníček seznámila s knihou Teta to plete od Ivony Březinové. S knihou budeme ve školce pracovat, nakreslíme k ní obrázky, ze kterých pak uděláme výstavu v naší ZŠ před knihovnou. Ve třídě Koťátek přečetla dětem paní Petráňová obrázkovou knihu Kocourek Matýsek od Vlasty Hurtíkové.  Příběh o kocourkovi Matýskovi jsme si další den zahráli jako divadlo a děti si jej společně také nakreslily. Tato akce je zařizována a financována ve spolupráci s MAS Aktivios, z. s.  Přeštice. Na 29. 4. 2020 máme do MŠ pozvanou autorku této knihy, která s dětmi bude o knize besedovat.

Za MŠ Letiny Václava Andělová a Hana Kotábová

Datum vložení: 9. 2. 2020 19:01