Návštěva knihovny

V naší škole věnujeme značnou pozornost rozvoji čtenářské gramotnosti a tím pádem i výchově čtenáře.

Návštěva knihovny.

V naší škole věnujeme značnou pozornost rozvoji čtenářské gramotnosti a tím pádem i výchově čtenáře. Zážitek, který člověku poskytne dobře napsaná kniha, nemůže snad nic nahradit. Někteří naši žáci knihovnu navštěvují pravidelně, někteří občas, ale najdou se i tací, kteří ji nenavštívili ještě ani jednou. Proto jsme se rozhodli, že se pojedeme podívat do Městské knihovny Blovice. Paní knihovnice si pro nás připravila (po předchozí domluvě) besedu, zaměřenou na báje, pověsti a bajky. Nejprve nás seznámila s knižním fondem, uspořádáním knih v knihovně (barevné štítky na hřbetu knih), s vyhledáváním podle mezinárodního desetinného třídění. Pak už se hovor točil okolo bájí, pověstí a bajek. Sedmáci toho docela hodně věděli, zapojovali se do besedy i kvízu, ptali se na to, co je zajímalo. Nejvíce jsme se pobavili, když jsme zkoušeli zdůvodnit, proč má lev v našem znaku dva ocasy. Fantazie pracovala na plné obrátky, nápady sršely jeden za druhým. Nakonec jsme se ale k pravému důvodu dostali. Po společné části se mohl každý rozběhnout po knihovně a vyhledat si knihy nebo časopisy podle svého zájmu.   Do blovické knihovny si lidé nechodí jen půjčovat knihy, ale mohou zde trávit čas i děti čekající na autobus. K dispozici jsou 4 pevné počítače a Wi-Fi, ke které se může každý připojit. Určitě můžeme být pyšní na to, že Česko má nejhustější síť veřejných knihoven na světě a ročně je navštíví téměř 24 miliónů návštěvníků. Doufám, že se všem v knihovně líbilo. Druhý den při hodině literatury jsme si o návštěvě ještě povídali. Jestli se alespoň některý z našich žáků stane v budoucnu pravidelným návštěvníkem jakékoli knihovny, pak to určitě nebyl zbytečně promarněný čas.

Mgr. M. Milotová

Datum vložení: 17. 11. 2019 23:23