Až já budu velká, velký...

Na konci května jsme si ve třídě Koťátek naplánovali téma povolání, a tak jsme si ve školce celý týden hráli na různé profese, se kterými se děti mohou běžně setkat.

Na konci května jsme si ve třídě Koťátek naplánovali téma povolání, a tak jsme si ve školce celý týden hráli na různé profese, se kterými se děti mohou běžně setkat.

V pondělí jsme si zahráli na uklízečky. Děti se dozvěděly, jaké náčiní paní uklízečka používá, a pak jsme se pustili do úklidu. Děti setřely po svačině stolečky v jídelně a pomocí koštěte, smetáčků a lopatek jídelnu zametly. Stejně tak zametly i v šatně, kde jsme nechali nepořádek z našich holínek. Děti se činily, pracovaly ve dvojicích, vždy jeden držel lopatku a druhý zametal. Při práci děti zjistily, že pořádně uklidit není vůbec jednoduché.

V úterý se z nás stali kuchaři a kuchařky a hned ráno jsme si zadělali těsto na lívance. Pak jsme se šli podívat do školní kuchyně, kde nám paní kuchařky ukázaly, jaké nádobí používají při vaření. Děti zaujaly velké hrnce, vařečky a hlavně myčka nádobí, která umyje nádobí opravdu rychle. Mezitím nám těsto krásně vykynulo, a tak jsme se pustili do pečení lívanců. Děti si je mohly namazat marmeládou nebo posypat cukrem. Od stolečků se ozývalo jenom:  ,,Mňam, prosím, ještě. Mňam, prosím, přidat.“ Lívance byly výborné, povedly se nám.

Následující den jsme si hráli na opraváře, děti zatloukaly hřebíčky do dřeva a do korkových destiček. Řekli jsme si, jaké nářadí opraváři potřebují k práci, ale hlavně jsme se šli podívat do dílny do zemědělského družstva. Děti si mohly prohlédnout halu, kde se opravují traktory a další zemědělské stroje, zkusily si šroubovat matičky na šrouby, a dokonce vyvrtat díru do dřeva na stojanové vrtačce. Moc děkujeme zaměstnancům dílny za trpělivost.

V pátek si děti zahrály na prodavačky, prodavače a zákazníky. Postavili jsme si ve třídě tři obchody s různým zbožím – hračkářství, pekárnu a ovoce a zeleninu. Nejprve jsme si řekli, co potřebujeme při nakupování a hlavně, že v obchodě nesmíme zapomenout pěkně pozdravit. Každý si vzal košíček, peníze a šel nakupovat. Děti chodily od obchodu k obchodu, pokaždé pozdravily a už si vybíraly, co potřebují nakoupit. Všem se hra moc líbila, děti se střídaly v roli prodavače a zákazníka. Na vycházce vedly naše kroky do místního obchodu COOP, kde jsme si nejprve prohlédli, co vše zde můžeme koupit. Pak nám paní prodavačka ukázala, jak nákup pomocí čtečky namarkuje na pokladně.

Celý týden se nám vydařil, děti si nejen hrály, ale dozvěděly se něco nového a zároveň si mohly vyzkoušet různé činnosti jako dospělí.

Za MŠ H. Kotábová a N. Peroutková

Datum vložení: 17. 6. 2022 13:41