Kde pracují táta s mámou

V květnu jsme zařadili ve třídě Sluníček čtrnáctidenní tematický celek Kde pracují táta s mámou.

V květnu jsme zařadili ve třídě Sluníček čtrnáctidenní tematický celek Kde pracují táta s mámou. S dětmi jsme si povídali o práci lidí, děti poznávaly různá povolání podle obrázků, říkaly, kde pracují tatínek s maminkou, čím by chtěly být, až vyrostou. Jeden chlapeček by chtěl být pasáčkem ovcí, jedna holčička už přesně věděla, že by chtěla pracovat jako ta paní, co pracuje na technické kontrole aut.
Jeden den si děti vyzkoušely práci paní uklízečky. Děti luxovaly koberec, utíraly prach, zametaly podlahu v šatně. Druhý den jsme se šli podívat na Obecní úřad. Povídali jsme si o práci úřednice, sekretářky. Paní Bočanová děti provedla úřadem, povídala jim o své práci, ukázala jim obřadní síň. Třetí den jsme si povídali o práci opraváře. Ráno jsme ve třídě přitloukali hřebíčky malé obrázky do dřeva, šroubovali jsme na šrouby matky. Šli jsme se s dětmi podívat do letinské dílny zemědělského družstva. Pan Petráš s panem Mikšátkem ukázali dětem celé dílny. Děti si vyzkoušely vrtat do dřeva na stojanové vrtačce, ohnout kousek plechu na ohýbačce, šroubovaly matky na různé šrouby, prohlédly si hever, soustruh, strojní pilu, brusku, viděly spoustu strojů a nářadí, na ponku si prohlédly svěrák.  Čtvrtý den jsme si ve školce hráli na školu. Do herny jsme si postavili lavice, tabuli a děti dělaly učitele a učitelky a vyzkoušely si učit „zlobivé děti.“ Bylo to těžké mluvit nahlas, aby je děti slyšely a aby poslouchaly, co mají dělat. Děti si vyrobily sešity a učitelé jim dávali různé úkoly, říkali jim, co mají do sešitu nakreslit, zapsat. Pak jsme šli na návštěvu do první třídy podívat se na své dřívější kamarády. Tam si děti společně zacvičily při veselé písničce. Vyzkoušely si, jak se sedí v opravdických lavicích, počítaly obrázky na interaktivní tabuli, sestavovaly rozstříhané obrázky. Také jsme si poslechli, jak už umí děti krásně číst. Pátý den jsme si hráli na kuchařku. Zadělali jsme si ve školce knedlík, po vykynutí jsme vyváleli dvě šišky a ve velkém hrnci jsme knedlíky uvařili. Zábava byla knedlíky krájet nití na plátky. To se líbilo všem dětem. A jak nám knedlíky chutnaly!
Další pondělí jsme si zahráli na prodavačku a prodavače. Nejdříve jsme zavezli zboží do obchodu – děti třídily zboží podle druhu (pečivo, ovoce, zelenina, drogerie, knihy...) a přitom si procvičily slova nadřazená a podřazená. Ve třídě jsme postavili tři obchody (ovoce a zelenina, potraviny a knihkupectví). Děti se střídaly v rolích prodavačů a zákazníků, musely pozdravit, říct, co chci, poděkovat. Samozřejmě také musely počítat, kolik co stojí a jestli jim stačí peníze. A potom jsme se šli podívat do obchodu COOP v Letinech. Paní prodavačka dětem ukázala, kde se zboží váží, jak se namarkuje na pokladnu.
V úterý jsme byli na exkurzi v bioplynové stanici. Pan Ing. Milan Kůs nám ukázal, z čeho plyn vzniká a jak se z plynu vyrábí elektřina.
Ve středu jsme se ve školce fotili, tak jsme toho využili a zahráli si na fotografy. Děti zkoušely fotit starými fotoaparáty a pro někoho bylo opravdu těžké dívat se jedním okem do hledáčku. Paní fotografka nám ukázala fotoaparát s velkým objektivem, stojany a světla, které ke své práci používá. Každý si také vyrobil ozdobný rámeček na fotografii a dolepil vystřiženou fotografii z kalendáře.
Ve čtvrtek jsme si zahráli na zedníky. Děti si prohlédly a pojmenovaly nářadí, které zedník používá, nejvíc se jim líbila vodováha, kterou si samozřejmě hned vyzkoušely. Pak se děti rozdělily do skupin a každá skupina postavila dům z nějakého jiného materiálu.
Poslední den jsme si hráli na pošťáky. A abychom měli co posílat, každý si nejdřív složil obálku a nakreslil dopis. Dopis daly děti do obálky, nalepily známku, napsaly adresu, obálku hodily do schránky a doručování mohlo začít. V roli pošťáka se vystřídali všichni a někteří i vícekrát.
Děti si vyzkoušely některá povolání a teď si jen musíme počkat, čím budou, až vyrostou.

Za MŠ Václava Andělová a Irena Hampejsová

Datum vložení: 29. 5. 2022 12:08