Masopust ve školce

Ve školce se dětem snažíme přiblížit lidové tradice, a protože byla Popeleční středa, celý týden se v naší školce točil kolem Masopustu.

Ve školce se dětem snažíme přiblížit lidové tradice, a protože byla Popeleční středa, celý týden se v naší školce točil kolem Masopustu.

Ve třídě Sluníček jsme si nejdříve s dětmi pověděli, co to Masopust je a jak se slaví. Vyzdobili jsme si třídu nafukovacími balonky, na kterých si děti procvičily barvy a jejich odstíny. Začali jsme se učit písničku: „Masopustní polka,“ při které jsme si zahráli do rytmu na činely, tamburínu a ozvučná dřívka. Z papírů děti vyráběly různé škrabošky na oči. Vyrobily si kočičku, piráta, lva, indiánku, spidermana, jednorožce – co kdo chtěl.

A protože ke správnému masopustu patří dobré jídlo a něco sladkého pečeme často, upekli jsme tentokrát něco slaného. Společně s dětmi jsme zadělali těsto a upekli si masopustní preclíky. Z těsta děti pak vyválely „žížalky“, které zamotaly do preclíku. Preclíky chutnaly výborně, nezbyl ani drobeček.

Ani ve třídě Koťátek jsme nezůstali pozadu. Hned v pondělí jsme si vyzdobili třídu fáborky z krepového papíru a ve středu k nim přibyly barevné balonky.

Seznámili jsme se s tradičními masopustními maskami – na obrázcích si děti mohly prohlédnout medvěda, smrtku, slaměného mužíka, kominíka, bábu s nůší a další. Děti masky napodobovaly při ranním cvičení, kdy jsme si zkoušeli, jak která z masek chodí.

Pomocí hudby a tance jsme s dětmi vyháněli zimu. Ve středu jsme si povídali, o tom, co se o masopustu jedlo. Navštívili jsme s dětmi místní řeznictví, kde jsme si prohlédli, jaké pochoutky se dají vyrobit z prasátka. Návštěva řeznictví se dětem moc líbila a nejednomu z nich se sbíhaly sliny nad párečky vystavenými ve vitríně.

Ve čtvrtek jsme s dětmi zadělali těsto na masopustní koláčky. Každý si koláček vyválel, pomazal tvarohem a dozdobil marmeládou či drobenkou. Koláčky jsme dali péct a po chvilce už byla školka plná omamné vůně. Každý si svůj koláček odnesl domů, ale zbylo i na malou ochutnávku ve školce.

A byl tu pátek – den, kterého se děti nemohly dočkat, maškarní bál. Už od rána se školka zaplňovala různými bytostmi. Byl tu čaroděj a čarodějnice, král, několik princezen, motýlek, včelka, doktorka, voják, hasič, policista a kuchař. Pro děti jsme měli připravené různé soutěže, mezi soutěžemi se pouštěly veselé písničky a tancovalo se.

S průvodem masek jsme také navštívili první stupeň ZŠ. Maškarní bál se velice vydařil a všichni jsme si ho náležitě užili.

Celý týden jsme si hezky prožili, odměnou nám byly spokojené tváře našich dětí.

Za MŠ Irena Hampejsová  a Naďa Peroutková

Datum vložení: 3. 3. 2023 9:16