Podkování koní – projektový den

V úterý 2. listopadu nás čekal poslední projektový den s odborníkem ve škole hrazený z projektu Šablony II. Naším odborníkem byl tentokrát podkovář pan Svárkovský, a tak jsme se celý tento týden věnovali koním a všemu, co je s koňmi spojeno.

V úterý 2. listopadu nás čekal poslední projektový den s odborníkem ve škole hrazený z projektu Šablony II. Naším odborníkem byl tentokrát podkovář pan Svárkovský, a tak jsme se celý tento týden věnovali koním a všemu, co je s koňmi spojeno.

S dětmi jsme si povídali o využití koní dříve a dnes, o tom, čím se koně živí, jak se o ně starat, proč potřebují podkovy a kdo jim podkovy na kopyta dává. A pak už přišla na řadu samotná ukázka kování koně. Před školkou děti netrpělivě vyhlížely příjezd koní a ještě než je viděly, slyšely klapot koňských kopyt – ke školce nepřijel jen jeden kůň, ale hned tři kobylky. Nejprve pan Svárkovský ukázal dětem nářadí a nástroje, které při práci používá (kladiva, kladívka, kleště, špachtli, nové podkovy, hřeby, výheň, kovadlinu…). Děti si mohly nástroje prohlédnout a osahat, porovnávaly velikosti a váhu různých podkov. Poté pan Svárkovský sundal koni starou podkovu, koni kopyto očistil, oškrábal a obrousil starou rohovinu. Rozpálil výheň, dal do ní podkovu a rozžhavenou podkovu přidělal hřeby koni na kopyto. To vše mohly děti zblízka pozorovat.

Ve školce si každý podkovu také vyrobil, ovšem ne ze železa, ale ze samotvrdnoucí hmoty. Děti hmotu rozválely, vykrojily tvar a po zaschnutí domalovaly, dozdobily papírovým čtyřlístkem a uvázaly mašličku na zavěšení. Také se děti naučily lidovou písničku Čtyři koně ve dvoře, na kterou si i zatancovaly.

Náš dík patří nejen panu Svárkovskému za ukázku kování, ale také paní Kaslové, která nám poskytla k tomuto účelu své koně.

Za MŠ Irena Hampejsová

Datum vložení: 14. 11. 2021 17:44