Den Země ZŠ a MŠ Letiny 2019

Ani letos jsme neporušili tradici, svátek naší planety jsme oslavili projektem. Téma zajímavé, doslova jsme se projeli na stroji času. Vyslechli jsme poutavý příběh naší Země od jejího vzniku spolu se vznikem naší Sluneční soustavy:

Země naše planeta, někdy chřadne, jindy vzkvétá, do tajemství zakletá.

Za vše může vesmír mocný.

Zrodila se z mlhoviny - hvězda Slunce – žhavé křtiny!

A to hvězdné kamení podléhá pak dlouhé změně…

Kutálí se planety, měsíce a komety, mezi nimi naše Země.

Vydali jsme se na badatelskou cestu všemi geologickými obdobími. V prekambriu jsme pod mikroskopem zkoumali první jednobuněčné organismy a studovali tak tajemství prastaré horniny buližník, kterou v našem kraji najdeme na každém kroku. V prvohorách trvajících 300 milionů let jsme zkoumali první ekosystémy v mořích, obdivovali český barrandien plný trilobitů a pátrali, jak se život dostal z vody na souš. Posuzovali velkou pětku vymírání druhů, zkoumali příčiny klimatických změn, které vždy významně poznamenaly živý svět. Zamysleli jsme se nad dobou, kdy vzniklo černé uhlí.

V druhohorách jsme zkoumali asfalt, poznali kromě dinosaurů amonity a nahosemenné rostliny,

v paleogénu jsme si vyrobily sopku, v neogénu jsme mamutovi vyrobili sloní zubní pastu.

Kdo vyřešil všechny pokusy a splnil všechny úkoly, řešil rébus – místo dopadu asteroidu před 65,5 miliony let.

Hou, hou, hou, dinosauři jdou! Hou, hou, hou, navěky tu nebudou!

Z dinosaurů zbyl jen stín a pár koster pod zemí.

Však kdesi na Zemi kráter dlí, jeho název a polohu děti odhalí.

Nakonec soutěžící skupiny žáků tradičně vyrobily plakáty na každé geologické období. Při vyhodnocení každá skupina představila výsledek své práce. (V sobotu 25. května si je návštěvníci školy mohli prohlédnout v odborné učebně.) Nakonec nechyběly sladké odměny, které si zasloužili všichni, neboť se všichni báječně zapojili a skvěle spolupracovali.

A jaké poselství vzkázaly děti u příležitosti svátku Země všem lidem?

Zas je tu změna klimatu, globalizace je hit,

však si to přečtěte na netu! Co se dál bude dít?

Jedno je jisté, Země přetrvala věky,

katastrofy, sopky, komety – věk lidí Země přežije taky!

Některé druhy vyhynou, vyvinou se zas jiné.

Vážený homo sapiens, bez tebe Země nezahyne!

Co vzkážeme těm lidem všem?

Jen pro svůj život chráníte tu přenádhernou Zem!

Ing. Zuzana Mojrová, koordinátorka environmentální výchovy ZŠ a MŠ Letiny.

Datum vložení: 28. 5. 2019 0:07
Datum poslední aktualizace: 28. 5. 2019 0:07