Projektové vyučování – Indiánský rok

Školní rok pomalu končí a i náš celoroční projekt se chýlí ke konci. Dnešní den jsme věnovali výtvarným a pracovním činnostem – vyráběli jsme si lapač snů.

Školní rok pomalu končí a i náš celoroční projekt se chýlí ke konci. Dnešní den jsme věnovali výtvarným a pracovním činnostem – vyráběli jsme si lapač snů.

Máte noční můry nebo vám dělá problémy usnout? Podle indiánů mají amulety zvané lapače snů pomoci zahnat zlé duchy a přinést klidný spánek. Pokud na takové pověry nevěříte, vězte, že hezký lapač snů je také krásným dekorativním doplňkem v bytě. Tvoření lapačů snů je zábavná činnost s hezkými výsledky. Lapače snů indiáni volně zavěšují do místnosti nebo přímo za hlavu spícího. Špatné sny se zachytí v síti lapače a ráno jsou zničeny denním světlem. Ty dobré sklouznou po peříčku zpátky dolů do duše spícího. Také předměty používané ke zdobení mají svůj význam.

Kamínek (korálek) uprostřed síťky znázorňuje „já“ člověka, střed, kolem kterého se točí svět. Kruh lapače představuje svět a vesmír a chrání kamínek.

Peříčka jsou přivázána ke kruhu, po nich jsou sladké sny spouštěny do duše.

Síť s uzlíky je v lapači to nejdůležitější, chytá děsivé sny a negativní energii.

I barvy mají svůj význam. Fialová značí magická zákoutí, bílá klid a odpočinek, oranžová úspěch a kariéru, žlutá radost, optimismus a štěstí, růžová značí lásku a přátelství, červená akci a napětí, modrá je klid, zelená a hnědá jsou barvami přírody a zdraví.

Vyráběli jsme s nadšením, protože se nám práce dařila, každý lapač byl originální a i ty nejmenší děti zvládly jejich výrobu na jedničku. Ostatně posuďte sami.

Mgr. Hana Alblová

Datum vložení: 10. 6. 2019 12:56