Hurá do lesa!

Všichni rádi chodíme na procházky do lesa. Rádi podnikáme v lese cyklistické výlety. V létě sbíráme houby nebo lesní plody.

Všichni rádi chodíme na procházky do lesa. Rádi podnikáme v lese cyklistické výlety. V létě sbíráme houby nebo lesní plody. My jsme však do lesa zavítali za jiným účelem. V úterý 21.6.2021 celý první stupeň naší školy odjel ráno autobusem do lesa, který se jmenuje Luh na tzv. Lesní pedagogiku. Všichni jsme byli zvědaví, co to vlastně je. V lese u dřevěné roubenky nás čekali dva pracovníci lesní správy Přeštice a drsnosrstý jezevčík Julča. Všichni jsme se navzájem přivítali, představili a čekali, co bude dál. Tak začalo naše dopolední vyučování.

Děti se nejprve rozdělily na dvě skupiny. Jedna skupina si sedla k chatě, druhá za doprovodu druhého lesního pedagoga procházela lesem. U chaty jsme se všichni posadili a poslouchali vyprávění o lesní zvěři, která v našich lesích žije. Pomocí různých pomůcek nám Pavel, který se nám takto představil, nejprve zábavnou formou předváděl zvuky zvířat. Pak následovala část, kde jsme fyzicky viděli parůžky zvěře (srnce, jelena, muflona) i toulce muflona. Zajímavým a poutavým způsobem nám o lesní zvěři vyprávěl. Všichni jsme byli zaujati jeho vyprávěním. Děti spolupracovaly, odpovídaly na kladené otázky. Bylo vidět, že se jim jeho výklad moc líbí. Na ohništi u chaty hořel oheň, který čekal na nás, až si půjdeme opékat vuřty, nebo jiné dobroty. Dlouho netrvalo a obě skupiny šly k ohni, kde se začalo opékat. Po přestávce se skupiny vyměnily.

V této části, jsme nejprve uviděli zařízení, s kterým lesníci bojují proti lýkožroutu (kůrovci). V lapači, kde byl umístěn feromon, bylo chyceno tisíce těchto broučků. Náš druhý průvodce nám vysvětloval vše o problematice s lýkožroutem. V lese byla připravena stezka po stromech, která se všem velmi líbila. Prakticky jsme všichni viděli, jak lesníci zjišťují stáří stromů podle letokruhů. Někteří žáci si mohli i toto zkusit. Viděli jsme několik budek, ve kterých hnízdí v lese ptáci. Tato část byla velmi zajímavá a všem se též líbila.

Konec naší „Lesní pedagogiky“ byl netypický. V lese se totiž mezi stromy objevil Hejkal. Některé postrašil, ale my víme, že strašidla v lese nejsou. Možná někde jinde? V závěru jsme se o některých dozvěděli. Dětem se vyučování v lese moc líbilo. Naši průvodci byli skvělí. Věříme, že se v budoucnu znovu uvidíme a prožijeme s nimi hezké chvíle.

Mgr. Jaroslava Průchová

Datum vložení: 3. 7. 2021 18:00