Základní škola a mateřská škola Letiny

Památník Vojna Lešetice

Ve čtvrtek 24. června navštívili žáci druhého stupně naší školy Památník Vojna Lešetice. Jedná se o jedinou muzejní expozici v Evropě, která se snaží připomenout a ukázat pracovní, životní, často až nelidské a vražedné poměry v těchto táborech nucených prací.

Ve čtvrtek 24. června navštívili žáci druhého stupně naší školy Památník Vojna Lešetice. Jedná se o jedinou muzejní expozici v Evropě, která se snaží připomenout a ukázat pracovní, životní, často až nelidské a vražedné poměry v těchto táborech nucených prací. Tento původně zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, umístěný mezi bývalými uranovými šachtami, byl pojmenován podle osady Vojna. Stejný název nese i nejvyšší kopec Příbramské pahorkatiny severozápadním směrem od tábora. V letech 1949 – 1951 fungoval jako tábor nucených prací pro politické vězně komunistického režimu. Ti, kteří zde byli vězněni, pracovali v nedalekých uranových dolech při těžbě uranové rudy. Mezi vězni byli bývalí letci, politici, právníci, ale i spisovatelé jako třeba Jiří Stránský a Karel Pecka. To znamená, že se tady objevili hrdinové protifašistického odboje a spolu s nimi i kolaboranti, zrádci, kteří byli záměrně dosazováni na pozice kápa mezi vězni. Během prohlídky se žáci dozvěděli spoustu zajímavostí (např. o sestavě vězňů, pracovních normách, táborovém životě nebo i to, že slovo MUKL – běžně užívané v těchto zařízeních - znamená muž určený k likvidaci), prohlédli si tzv. bunkr, korekce, místnost velitele tábora, ošetřovnu, obytné baráky pro vězně, expozici s dopisy vězňů rodinám, rozsudky smrti atd. Po komentované prohlídce měli všichni možnost projít si tábor a udělat si fotografie na památku. Výlet se všem líbil a někteří si dokonce už naplánovali, že se sem vypraví spolu s rodiči.

Mgr. M. Milotová

Datum vložení: 3. 7. 2021 18:10