Školní výlet – Hornický skanzen Stříbro

V naší škole už je tradicí, že na školní výlet jezdíme vlakem. Letos jsme se vydali 4. června do městečka Stříbro. Rozhodli jsme se, že navštívíme Hornický skanzen.

Školní výlet – Hornický skanzen Stříbro

V naší škole už je tradicí, že na školní výlet jezdíme vlakem. Letos jsme se vydali 4. června do městečka Stříbro. Rozhodli jsme se, že navštívíme Hornický skanzen.  Počasí nám přálo. Od rána svítilo sluníčko a bylo jasné, že odpoledne bude pořádné horko. Okolo půl deváté ráno jsme vystoupili ve Stříbře z vlaku a vydali se po naučné stezce k dolu. Královská dědičná štola Prokop patří k nejvýznamnějším důlním dílům stříbrského rudního revíru. První zmínka o hornické činnosti na území Čech, datovaná rokem 1131, pochází právě z oblasti Stříbrska. Těžba stříbrných, olověných i zinkových rud tady přetrvala 844 let. Na prostranství před vstupem do štoly jsme si prohlédli důlní techniku, která se při dolování používala. Mnoho dnes již historických exponátů doplňuje i funkční důlní lokomotiva. Jelikož naše skupina byla hodně početná, rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna zůstala venku a mohla se svézt vláčkem a druhá dostala helmy a odešla do štoly. Cestou nás provázel bývalý horník a dobrovolný báňský záchranář. Během prohlídky, která trvala hodinu a půl, nás seznámil s tím, jak práce horníků vypadala, jaké se používaly nástroje, co se ve štole smělo a nesmělo. Rovněž nám vysvětlil, že různá barva helmy označovala, zda se jedná o běžného horníka (bílá), vězně (červená), záchranáře (modrá). Procházka štolou (700 m) byla zajímavá, i když některým z nás už pak bylo chladno. Teplota se tady drží stabilně na 7° C. Poslední kousek cesty jsme absolvovali potmě, jen za svitu baterek. Když jsme se zase všichni sešli na povrchu, vydali jsme se do města. Na náměstí jsme si prohlédli renesanční radnici, občerstvili se zmrzlinou a pak už jsme zamířili směrem k nádraží. Měli jsme štěstí. Vlak jel na minutu přesně, nikde nebylo žádné zdržení. Myslím, že se výlet všem líbil. Ten, kdo pozorně naslouchal, se dověděl spoustu zajímavých informací o těžké práci horníků.

Mgr. M. Milotová

Datum vložení: 24. 6. 2019 7:09