5. badatelská exkurze - Regiopopulár - Regensburg, Koloveč

V pondělí 2. března 2015 se 11 dětí z naší školy ZŠ Letiny (2. stupeň) zúčastnilo exkurze do Regensburgu.

Nastupovali jsme jako první v 7.30 v Letinech a cestou k nám přistoupili žáci ze ZŠ Dobřany a ZŠ Zbůch. A hurá na hranice u Rozvadova! Poslední občerstvení na pumpě v Čechách a už jsme v Německu. Většina z nás se učí kromě angličtiny i němčinu, máme možnost na nápisech číst první německá slovíčka.

Netrvalo dlouho a dorazili jsme k prvnímu cíli naší cesty - k městečku Donastaf, kde jsme nejprve navštívili obrovskou monumentální stavbu ze začátku 19. století Walhalla. Jsou tam stovky soch a bust různých osobností německého národa od králů, politiků až po umělce i vědce všech dob. Původně jsme měli ke hradu Donaustauf dojít pěšky, ale počasí se moc nepovedlo, dojeli jsme tedy kousek od Walhalla do městečka Donaustauf a vystoupali k hradu stejného jména. Škoda, že pršelo, výhled na Dunaj by jistě byl krásnější za jiného počasí, ale i tak to byl pěkný zážitek. Pak už se hlásil o slovo žaludek, svačinky od našich maminek došly, čekal nás oběd v Ikei u Regensburgu. Mnozí z nás Ikeu znají, proto jsme se tam dobře zorientovali a mohli si vybrat jídlo dle vlastního výběru. Vyzkoušeli jsme si, jak si říct o jídlo v němčině, i když jsme se trochu styděli. Po obědě už nás čekal hlavní bod programu - návštěva automobilky BMW Regensburg. I tady jsme mohli procvičovat jazyky. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a každá dostala průvodkyni, která mluvila zřetelně a pomalu anglicky - paní učitelka z Dobřan překládala do češtiny, i když mnozí z nás rozuměli. Automobilka je obrovská, denně vyrobí 1100 nových luxusních automobilů. Po areálu jezdí autobus, kterým jsme se také vozili. Výroba je plně automatizována, některé operace vykonávají roboti. Pracují zde tři tisíce zaměstnanců, v areálu je zdravotní i rehabilitační služba. Všude je perfektní organizace, pořádek a disciplína. Exkurze byla zajímavá i vyčerpávající. Proto jsme uvítali další bod programu, nedaleko od automobilky jsme ukončili putování prvního dne v ubytovně Jugenherberge, kde nás čekala i dobrá večeře. Po večeři jsme ještě vyrazili na krátkou vycházku k Dunaji, aby se nám lépe usínalo, což nebylo nic platné, dojmy nám nedávaly včas usnout.

Snídaně ráno byla výborná a počasí se fakt polepšilo, bylo nádherně, na procházku po historické části města jak vymalované. Za mostem přes Dunaj nás čekala další sympatická průvodkyně, která opět pomalu a zřetelně hovořila o historii a monumentech krásného města Řezna. Procházka končila v kavárně Lepanto, kde jsme dostali kávu a dort, také jsme měli prostor na koupi suvenýrů a pohledů. Spokojeně jsme opustili Regensburg a zanedlouho jsme dojeli na Folmavu na hranicích. Zde jsme dostali vynikající oběd v lovecké chatě, z níž byl krásný výhled do okolí. V Čechách nás čekala poslední akce - návštěva muzea a keramické dílny v Kolovči u Domažlic. Mohli jsme se tu seznámit s ukázkou výroby keramiky a dalšími starými řemesly. Bylo to velmi zajímavé.

Akce se opět mimořádně vydařila, těšíme se na další!

Ing. Zuzana Mojrová

Datum vložení: 3. 3. 2015 8:45