Čas knihy ve třídě Sluníček

V lednu jsme v naší školce ve třídě Sluníček zařadili tematický celek Čas knihy.

Jeli jsme do městské knihovny do Blovic. Nejprve pro nás paní knihovnice připravily zábavný program, pak si děti mohly volně půjčovat a prohlížet knihy. Vydali jsme se také na vlakové nádraží, měli jsme štěstí, že právě přijel vlak, který si děti se zájmem prohlížely. Hodně dětí ještě vlakem vůbec nejelo.

Děti si mohly do školky nosit z domova své knihy, společně jsme si je prohlíželi, četli si z nich, děti říkaly, proč mají své knihy oblíbené, která pohádka a říkanka se jim líbí a proč.

Vyráběli jsme papír, učili se recyklovat.  Natrhali jsme na malé kousky noviny, namočili je do vody a druhý den jsme je rozmixovali. Hotovou kaši jsme rozetřeli na síto a nechali uschnout. Druhý den jsme měli papír hotový. Vyrobili jsme si z něj záložky, polepili jsme si je barevnými písmenky, přitom jsme některá písmenka poznávali, skládali jsme si z nich svá jména (čtenářská pregramotnost).

V rámci spolupráce s ČSŽ Letiny jsme poprosili jejich členky, zda by nám nechodily do školky předčítat pohádky před spaním. Musíme poděkovat paní Benediktové a paní Pluhařové, které se tohoto úkolu ujaly a několikrát přišly našim dětem před spaním číst. Pro děti to byla příjemná změna.

Děti jim za odměnu vyrobily záložky do knih a nakreslily obrázkovou knihu O zlé koze.

Dramatizovali a ilustrovali jsme pohádku O zlé koze. Překládali jsme papíry na polovinu, sešili si z nich knihu, děti si je samy podepsaly a dovnitř si nakreslily obrázky k pohádce Perníková chaloupka a k veršované pohádce Když se štěně narodí.

Učili jsme se zpívat píseň Perníková chaloupka. Vyprávěli jsme si Perníkovou chaloupku, jak ji děti znají. Použili jsme rozkreslené obrázky k pohádkám O perníkové chaloupce, O Koblížkovi, O Budulínkovi, O Karkulce, O koze a kůzlátkách. Děti měly za úkol obrázky seřadit podle děje za sebou, a pak pohádky převyprávět.

Myslím, že teď už naše děti ví, jak důležité jsou pro ně knihy, jak si jich mají vážit a jak s nimi mají zacházet.

Za třídu Sluníček V. Andělová

Také my, ze třídy Koťátek, jsme se na výlet do Blovic velmi těšili. Už jen cesta autobusem je pro děti velkým zážitkem, neboť některé z nich ještě nikdy autobusem nejely. V knihovně se dětem líbily nejen krásné knížky, které si mohly libovolně půjčovat a prohlížet, ale také obrázky domácích zvířat namalované na zdi a hračky, se kterými si pohrály. Po prohlídce knihovny jsme se vydali přes náměstí směrem k vlakovému nádraží, kde stála vlaková souprava připravená k odjezdu. Zde jsme dostali od paní průvodčí dětskou jízdenku, kterou si děti nadšeně nesly domů.

V týdnu jsme si i my vyrobili recyklovaný papír ze starých novin, děti celý proces výroby zaujal a odměnou jim byla originálně vyrobená záložka do knihy. Děti si záložku polepily veselými písmenky z pryže.

Celý týden jsme si povídali o knihách, četli jsme si a vyprávěli naše krásné pohádky – Hrnečku, vař!, O Otesánkovi, O Koblížkovi, O Karkulce. Děti si každý den vymalovaly jeden či více obrázků z pohádek. V pátek jsme obrázky sešili k sobě a každý si tak vyrobil vlastní obrázkovou knížku. Děti měly z knížek radost, sedly si ve třídě vedle sebe na koberec a ukazovaly jeden druhému své obrázky. Všichni si pak svoji knihu odnesli domů.

Za třídu Koťátek - Hana Kotábová

Datum vložení: 4. 2. 2019 16:17