Jak jsme čekali čerty

Ne, že by se naše děti na čerty nějak moc těšily, ale mikulášna jejich příchod do školky jsme se trochu připravit museli.

Děti ve třídě Koťátek pekly s paní učitelkou Haničkou čerty a Mikuláše z perníku. První den udělaly těsto, děti přisypávaly suroviny do mísy a míchaly nejprve měchačkou, pak i pěkně rukama. A samozřejmě také ochutnávaly. Druhý den těsto vyválely pomocí válečku, samy si vykrojily čerta nebo Mikuláše a odnesly jej opatrně na plech. Paní kuchařky nám perníčky upekly dozlatova. Třetí den si děti samy perníčky krásně nazdobily bílkovou polevou a odpoledne si je slavnostně odnesly domů.

Děti ve třídě Sluníček pekly čerty z kynutého těsta. Při jejich výrobě si ráno zadělaly těsto, pojmenovávaly suroviny, které do těsta patří, každý si zkusil těsto prodělat vařečkou. Pak děti pozorovaly, jak těsto kyne. Čerty si děti vyráběly z dlouhého válečku, ten zatočily, zakroutily, přidaly další váleček jako ruce, menší váleček jako rohy. Místo očí děti zapíchaly voňavé hřebíčky, jazyk udělaly z mandle. Hotové čerty si děti potřely rozšlehaným vajíčkem a poslali jsme je do kuchyně paní kuchařkám upéct. Když jsme se vrátili z vycházky, čekali už na stole upečení čerti a krásně voněli. Děti si je odnesly domů a druhý den vyprávěly, jak si na nich s rodinou pochutnaly.

Také jsme poctivě odpočítávali dny, kdy k nám měli čerti s Mikulášem přijít. Naučili jsme se pro ně čertovskou písničku a jednu společnou básničku.

Když nadešel ten správný den a čerti k nám přišli, děti se trochu bály, ale každý dokázal svůj strach překonat. Děti statečně předstupovaly před Mikuláše a čerty a každý jim pověděl nějakou básničku, nebo zazpíval písničku. Odměnou jim byl balíček dobrůtek. Balíčky jsme dětem sestavili z mlsnot, kterými přispěli rodiče dětí. Poděkovat musíme také firmě FCT, Molex company Letiny, která poslala dětem čokoládové Mikuláše. My jsme jako poděkování  jejím zaměstnancům vyrobili malé svíčky, které jsme osobně ve firmě předali.

Děti ze třídy Koťátek se na Mikuláše těšily a bály zároveň. Když Mikuláš, andělé i čerti vešli do třídy, děti ztichly, čertů byla plná třída. Velkou odvahu ukázala Kačenka, která jako jediná řekla sama básničku. Poté jsme společně zazpívali písničku a řekli připravenou říkanku. Mikuláš děti pochválil a s pomocí dvou krásných andělů předal dětem dárkové balíčky plné dobrot a čokoládové Mikuláše. Děti byly z balíčků nadšené.

Rádi bychom poděkovali paní učitelce a žákům ze ZŠ za krásné masky Mikuláše, andělů i čertů, všichni vypadali jako z pohádky.

kolektiv MŠ

Datum vložení: 6. 12. 2018 16:20