Laborky ve školce na téma VODA

Ve středu 2. 3. 2022 jsme měli ve školce výukový program - Laborky ve školce téma VODA. Program pro naši školku zajistil MAS Aktivios z. s., Nezdice.

Ve středu 2. 3. 2022 jsme měli ve školce výukový program  - Laborky ve školce téma VODA. Program pro naši školku zajistil MAS Aktivios z. s., Nezdice. Program vedla paní Kristýna Černá ze Spolku Ametyst z Nebílov. Dětem paní Černá nejprve řekla, co budou dělat, jak bude dopolední program vypadat. Děti měly za úkol vymýšlet, co je napadne, když se řekne – voda. Pak rozdělila děti do 4 malých skupinek. Každá skupinka měla jinou práci. Děti pracovaly pod vedením učitelek ze školky a paní lektorek v jídelně u stolečků.

První skupina zapouštěla barvy do ubrousku. Ten pak děti namočily do misky s vodou a sledovaly, jak se ubrousek postupně nasákne vodou a jak barvy na ubrousku vzlínají, rozpínají a mění se jejich odstín. Pak si děti nakapaly barvy do sklenice s vodou, vložily do nich bílé karafiáty a pozorovaly, co se bude dít. V poledne už se kouzlo začalo ukazovat. Jeden kvítek už se začal zabarvovat do červena. Druhý den děti viděly i ostatní zabarvené květy - zelený, modrý, fialový.

Druhá skupina ponořovala do akvária s vodou kuličky z modelíny. Pak ze stejně velké kuličky vymodelovaly misky a zase je zkoušely ponořit do vody. Děti pozorovaly, co se ponoří, co plave, vysvětlovaly si, proč tomu tak je.

Třetí skupina pozorovala, jak se mění skupenství vody. Děti pozorovaly, jak se teplá voda z termosky odpařuje, jak pára stoupá vzhůru.  Odpařenou vodu děti nechaly vysrážet na studeném talířku. Dále rozpouštěly led v teplé a studené vodě. Rozpouštěly kousky ledu v dlaních.

Čtvrtá skupina vkládala do akvária s vodou předměty z různých materiálů. Společně děti zkoušely, co plave, co se nasákne vodou a ponoří, co se ponoří do vody pomalu, co rychle. Paní lektorka jim vysvětlovala, proč tomu tak je.

Postupně se všechny skupiny vystřídaly. Na závěr si děti s paní lektorkou povídaly o tom, co koho zaujalo, co se komu líbilo nejvíc. Děti byly z pokusů a experimentů nadšené. Vlastním prožitkem, činnostmi, pozorováním se dozvěděly spoustu informací o vodě, vyzkoušely si, jaké vlastnosti má voda.

Za MŠ Václava Andělová

Datum vložení: 11. 3. 2022 12:58