Projektový den Cestování vlakem

V pátek 22. 10. 2021 jsme se s dětmi ze školky vydali na výlet s železniční tematikou. Odjezd z Letin byl naplánován již na 7,30 hodin.

V pátek 22. 10. 2021 jsme se s dětmi ze školky vydali na výlet s železniční tematikou. Odjezd z Letin byl naplánován již na 7,30 hodin. Přijel pro nás krásný zlatý autobus pana Koubovského, který nás odvezl do Šťáhlav na vlakovou zastávku. Tady jsme počkali na osobní vlak od Plzně. Přijela nová elektrická jednotka řady RegioPanter. Po nastoupení do vlaku jsme se pohodlně usadili na sedadla a pozorovali jsme krajinu ubíhající podél vlaku. Ve vlaku nám paní průvodčí prodala jízdenky a ukázala dětem kleštičky na označování jízdenek. Děti si jízdu vlakem náramně užívaly, většina z nich jela ve vlaku poprvé. Projeli jsme pět zastávek a vystoupili jsme ve stanici Nepomuk. Tady na nás čekala paní Horneková, která děti seznámila s děním na nádraží. Viděli jsme nádražní semafor, kterému se říká návěstidlo, má jen červenou a zelenou barvu. Měli jsme štěstí, z dopravní kanceláře právě vyšel pan výpravčí v červené čepici a zvednutím výpravky dal pokyn strojvedoucímu k odjezdu vlaku směr Plzeň. Děti nahlédly do dopravní kanceláře a prohlédly si čekárnu pro cestující, kde si lidé mohou koupit jízdenku u paní pokladní a počkat na vlak. Obešli jsme si nádražní budovu a zde jsme se také nasvačili.

Po svačině jsme se s nepomuckým nádražím rozloučili, nastoupili jsme opět do našeho zlatého autobusu a vyrazili směr Vrčeň. Zde jsme vystoupili na návsi a po skupinkách jsme si prohlédli modelovou železnici pana Navrátila. Ten předvedl dětem funkční kolejiště a různé vlakové soupravy. Děti sledovaly vláčky se zaujetím, líbilo se jim, když vlak zajel do tunelu a vyjel zase o kousek dál. Dozvěděli jsme se, že i lokomotivy mají svá jména, např. Čmelák, Brejlovec, Jezevec, Špageta. Také jsme si prohlédli modely historických lokomotiv i nových vlakových souprav vytvořených podle skutečnosti. Celá modelová železnice je opravdová nádhera, vydrželi bychom tam ještě mnohem déle. Ale čas odjezdu se neúprosně blížil, proto jsme se s panem Navrátilem rozloučili a poděkovali mu za poutavý výklad o železnici. Na návsi jsme opět nastoupili do autobusu a ten nás v pořádku dovezl zpět do Letin. Výlet jsme si všichni užili, děti byly nadšené z cestování vlakem i zhlédnutím krásné modelové železnice.

za MŠ Bc. Hana Kotábová

Datum vložení: 1. 11. 2021 17:33