Babočka

Babočka paví oko, Babočka kopřivová, Babočka admirál…. to všichni známe, ale co taková EC Babočka Týniště? Tak přesně tam jsme se s prvňáčky vypravili. Tentokrát to nebyl žádný výlet, ale zážitková výuka prvouky. Náš program byl zaměřen na půdní říši. Hned na začátku nás paní lektorky zasvětily do tajů půdy a její důležitosti pro rostlinky a živočichy. To byste nevěřili, jak malou část naší planety tvoří půda. My už to víme a je to opravdu pidi midi kousíček.  Seznámili jsme se s živočichy, kteří v půdě žijí, a na některá z nich jsme si zahráli. Například taková svinka, když se bojí, stočí se do klubíčka. To nejlepší na nás teprve čekalo, šli jsme ty malé potvůrky najít živé. K tomu posloužil kompost, rukavice a lupa. Podařilo se nám najít mnohonožku, stonožku, svinku, stínku i žížalu. To bylo radosti. Ulovená zvířátka jsme pozorovali pod lupou. Potom jsme je samozřejmě vrátili zpátky do kompostu. A abychom neopomněli rostlinky. Každý dostal kousek hlíny a úkol zněl jasně: hlínu propracovat a zapracovat do ní semínka různých kytiček. Výsledkem byla kulička plná semínek. Kuličku si doma, ale i ve škole zasadíme a na jaře se budeme těšit na kytičky, které nám z nich vyrostou. Jelikož kolem nás byla spousta krásných rozkvetlých květinek, udělali jsme z nich nádherné obrazy. Na závěr si děti pomalovaly a ozdobily skleničky. Až do nich dáte světýlka nebo svíčku, určitě budou krásně zdobit váš domov. Bylo to moc příjemné „učení“.

Mgr. Alblová Hana

Doubková Hana