Den Země 2023

Nejdříve trochu klasiky:
Co řekl Malý princ obchodníku s pilulkami na utišení žízně, které ušetří 53 minut času za týden?
Kdybych já měl padesát tři minuty nazbyt, řekl malý princ, šel bych docela pomaloučku ke studánce…“
Zdroj: https://citaty.net/citaty/505367-antoine-de-saint-exupery

Ano, letošní Den Země na ZŠ Letiny byl zaměřen opět na vodu. Voda může být živá, čistá, divná, ztracená, ale i zranitelná. Někde jí mají málo, někde moc.

Vodu neoceníme, doku nám nevyschne pramen.  A proto piješ-li vodu, mysli na pramen.

Jako obyčejně si šesťáci připravili na úvod malou dramatizaci, vlastně mokrou pohádku „Proč je voda divná.“ Molekuly vody (žáci a žákyně) se přeměnily na elfy a víly. Ti si pak vyprávěli o různých místech na Zemi včetně atmosféry, moře i ledovců. Našli vodu znečištěnou a mrtvou, ale také čirou a živou. Svezli se v oku tornáda.

Další program jako vždy zahrnul soutěže po skupinách žáků 2. stupně. Hledání tajenky, plnění úkolů a k tomu zamyšlení nad problémy se znečištěním a ztrátou vody a jak je do budoucna řešit.

Je třeba přestat s dalším znečišťováním a začít s ochranou biodiverzity v přírodě. Pochopíme-li, jak příroda funguje, najdeme odpověď.

A proto jsme se pustili do vodních ekosystémů různých stanovišť v přírodě. A výsledek ? Posuďte sami! Máme je vystavené ve škole.

Na protest proti znečišťování oceánů a tak trošičku z recese jsme nakonec vyráběli nový živočišný druh, inspirovaný Ropákem Jana Svěráka.

Tento zvláštní živočich se objevil v Tichém oceánu, vědci ho pojmenovali Plasticus residualis (plasťák odpaďák). Je přizpůsoben k životu ve velmi znečištěných vodách, má rotující končetiny

k zavrtáváni se do dna. Živí se, jak jinak, různými odpadky. Nedávno byl pozorován v dolních tocích,  je jen otázka času,  kdy se dostane do našich řek. Vzhledem k jeho nenáročnosti mu nehrozí vyhynutí. Vždyť  odpadků stále přibývá,  též uvolněné niky po mizejících rybách jsou nadějným domovem těchto živočichů, které v budoucnu obohatí mizející faunu našich vod.

Ale nakonec vážně:

Vody je stále stejné množství, a to už miliardy let.

Avšak lidí je víc a víc, a spotřeba vody dále vzrůstá.

A kdo koho potřebuje? Lidé vodu, jsem si jistá, bez vody se nedá žít.

Avšak voda, jak se zdá, obejde se bez lidí.

Kde není voda, není život.

To věděl i malý princ, co kdysi šel pomalu ke studánce ….

Nejlepší vodu najdeš v poušti.

Žáci ZŠ a MŠ Letiny přejí vám všem,

ať ještě dlouho najdete svůj les tichý i čistou zem a chladný pramen v mechu skrytý.

Ing. Zuzana Mojrová

Datum vložení: 15. 5. 2023 12:18