Masopust v ZŠ

Poslední dny bylo v naší škole neobvykle rušno. Ale nebojte se, děti nezačaly více zlobit, jen jsme se všichni chystali na MASOPUST. Vše začalo už v lednu návštěvou Čechovy stodoly. V programu se stejným názvem se děti seznámily s touto staročeskou tradicí, se vším co s masopustem souvisí a hlavně sbíraly nápady na masky, které si během následujícího měsíce doma s pomocí maminek a babiček vyráběly. Masopust se objevil jako téma v mnoha vyučovacích hodinách. Při češtině jsme si povídali o pranostikách, které se týkají tohoto období, o všech zvycích, které se dodržovaly a někde dodnes dodržují, zkoušeli jsme to i sami zapsat. Při hodinách výtvarné výchovy a pracovních činnostech jsme malovali tradiční masky, při informatice páťáci vyrobili pozvánky na školní akci. Výsledky našeho snažení jsou vidět na nástěnce v hale školy.

A pak už konečně nastal den D, 1. březen, masopust ve škole. Hned ráno jsme se oblékli do vyrobených kostýmů a vydali se na průvod po škole. Postupně jsme obešli všechny třídy druhého stupně, žáci a paní učitelky si všechny masky pozorně prohlédli a pak vybrali ty nejhezčí. Vybíraly i paní kuchařky a uklízečky. A výběr to byl opravdu těžký, po škole se procházelo více než 50 krásných masek. Po svačině jsme se vydali do tělocvičny na masopustní veselici. Vytvořili jsme 10 družstev a soutěžili ve skládání masopustních obrázků, pranostik, věží z kostek, hodu papírovou koulí do nůše a psaní co největšího počtu slov, které s masopustem souvisí. Soutěže byly proloženy hudbou, při které se všichni pořádně rozhýbali, skladby jako Mašinka a Holky z naší školky nenechaly nikoho v klidu. Vyvrcholením dopoledne pak bylo vyhlášení nejkrásnějších 15 masek, které dostaly malou čokoládovou odměnu, bonbóny si ale odnesli úplně všichni. Také si to zasloužili, za výrobu masek i nasazení ve všech soutěžích. Nakonec na všechny čekalo ještě jedno překvapení, paní kuchařky připravili tradiční masopustní oběd – koblihy, které se setkaly s velkým nadšením.

Moc děkujeme všem rodičům a prarodičům, kteří pomáhali s výrobou masek, a doufáme, že možná vznikla nová tradice v naší škole. Masopust se nám moc líbil a těšíme se už na jaro a Velikonoce.

Mgr. Kateřina Synáčová, Mgr. Jaroslava Průchová a žáci I. stupně

Datum vložení: 11. 3. 2022 12:56