Naučná stezka v okolí školy

Naše škola je postavena v krásné krajině. Z oken se díváme na rybník, lesy i louky. Letos jsme se s kolegyněmi rozhodly, že pro žáky 1. stupně připravíme naučnou stezku.

Naše škola je postavena v krásné krajině. Z oken se díváme na rybník, lesy i louky. Letos jsme se s kolegyněmi rozhodly, že pro žáky 1. stupně připravíme naučnou stezku. Září nám neukázalo příliš vlídnou tvář, takže jsme náš plán mohly uskutečnit až na začátku října. Každou skupinku dětí dostali na starost deváťáci. Společně všichni obešli čtyři tematicky zaměřené zastávky. První zastávka se jmenovala „Na hrázi rybníka.“ Děti hledaly např. odpověď na otázku: od čeho dostal rybník název, jak se jmenují rostliny žijící u vody, kteří živočichové žijí v rybníce i na jeho břehu. Druhá zastávka byla nazvaná „Palouk u školy.“ Zde společně určovaly, jak se např. jmenují vylisované byliny, představovaly si okolí jako patrový dům a osazovaly přízemí a patra keři, bylinami a stromy. Název třetí zastávky zněl „Stromy v lesoparku.“ Podle obrázků poznávaly děti stromy, popisovaly jejich části, hledaly k nim šišky, vybíraly zvířata žijící v lese. Poslední zastávka byla označena „Ptáci a zvířata v parku.“ Tady rozlišovaly stěhovavé ptáky, vybíraly z obrázků dravce, z nabídky vyřazovaly, co nepatří do krmítka a krmelce, …. Pokud zbyl čas, byly na terase školy připraveny křížovky, osmisměrky a omalovánky zaměřené na ekologickou výchovu. Poznatky načerpané na naučné stezce budou paní učitelky využívat i při hodinách prvouky a přírodovědy. Pozorování v přírodě napomáhá k utváření správného vztahu k životnímu prostředí, k jeho ochraně a tvorbě. Příroda nám poskytuje mnoho dobrodiní, dává nám vše, co potřebujeme k životu. Učí nás vnímat krásu, rozvíjí naše smysly a v neposlední řadě nám přináší duševní pohodu. Jak říká neznámý autor: „Putování krajinou je jako listování ve vzácné knize. Na každé stránce objevuješ nové krásy a tajemství. Vydej se do lesů, k potokům, rybníkům a dobře se dívej.“

Mgr. M. Milotová

Datum vložení: 18. 10. 2022 10:03