Soutěž mladých zdravotníků-Strakonice

Regionální kolo Soutěže mladých zdravotníků pro Plzeňský a Jihočeský kraj se v letošním roce odehrálo ve Strakonicích. Naše družstvo žáků prvního stupně do tohoto kola postoupilo jako nejúspěšnější družstvo okresu Plzeň-jih v oblastním kole v Klatovech.

Regionální kolo Soutěže mladých zdravotníků pro Plzeňský a Jihočeský kraj se v letošním roce odehrálo ve Strakonicích. Naše družstvo žáků prvního stupně do tohoto kola postoupilo jako nejúspěšnější družstvo okresu Plzeň-jih v oblastním kole v Klatovech.

Děti si další soutěž nechtěly nechat ujít i přesto, že se některé z nich ve stejném termínu účastnily výuky plavání na Šumavě. Děkujeme paní Šestákové a paní Bělové, že ochotně pomohly dopravit děti ze Srní do Strakonic a zpět.

Soutěž se odehrávala ve starobylých kulisách strakonického hradu a jeho okolí. Díky umístění jednotlivých soutěžních stanovišť soutěžící navštívili všechna hradní nádvoří, park, Panskou zahradu, ale podívali se také pod lávku na břeh řeky Otavy. Součástí programu byla dále návštěva muzea nebo výstup na věž Rumpál.

Na stanovištích děti opět poskytovaly první pomoc v nejrůznějších situacích za využití zdravotnického nebo improvizovaného materiálu. K ošetřování zranění se tedy kromě obvazů používaly také šátky, šály nebo jiné kusy oděvů. Mezi další úkoly patřil transport raněných, telefonování na linku 155, obvazová technika nebo tzv. minuta pravdy, kdy soutěžící měli po dobu jedné minuty správně provádět nepřímou srdeční masáž.

Počasí sice od rána hrozilo deštěm, ale nakonec bylo přívětivé. Pršet začalo až na konci soutěžního dne během vyhlašování výsledků. Z toho si naše družstvo ve složení Hana Böhmová, Karolína Bělová, Josef Heřman a Tereza Šestáková odneslo zasloužené stříbrné medaile za krásné druhé místo v rámci Plzeňského kraje. Ještě důležitější jsou ale nové zkušenosti a vědomosti, v náročné, ale důležité oblasti první pomoci.

Mgr. Milada Heřmanová

Datum vložení: 21. 5. 2023 22:37