Vánoční pečení 1., 2. a 3. ročník

Každý rok na Vánoce s dětmi pečeme perníčky. Letos jsme se rozhodli zkusit upéci pečivo, které svým tvarem má připomínat Ježíška zavinutého v peřince. Uhodli jste, pustili jsme se do pečení vánoček a nebáli jsme se toho, protože, kdo se bojí, nesmí do kuchyně.

Každý rok na Vánoce s dětmi pečeme perníčky. Letos jsme se rozhodli zkusit upéci pečivo, které svým tvarem má připomínat Ježíška zavinutého v peřince. Uhodli jste, pustili jsme se do pečení vánoček a nebáli jsme se toho, protože, kdo se bojí, nesmí do kuchyně. Těsto nám připravily paní kuchařky a opravdu se jim povedlo. Podle tradice při zadělávání těsta nesměla hospodyňka ani slůvkem promluvit. Při kynutí nesměly v pokoji skotačit děti, ale naopak hospodyňka měla skákat co nejvýše, aby těsto krásně nakynulo. Správná vánočka se plete z 9 pramenů, ale my jsme si pro děti zvolili o něco lehčí variantu. Paní učitelky z těsta vyválely pro každého žáčka 5 kuliček těsta a zdaleka to nebyl tak jednoduchý úkol. Z připravených kuliček děti „vymodelovaly žížalky“. Nyní nastala fáze pletení a motání. Každý si s tím poradil po svém. Kdo se zamotal, toho jsme zase rozmotali. Paní učitelky i paní asistentky pomáhaly, jak jen mohly. Pletení vánočky má také svá pravidla. Věřilo se, že křížové pletení vánočky ochrání lidi před zlými silami. Spodní část vánočky se plete ze čtyř pramenů, které symbolizují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední část má tři prameny – rozum, vůle a cit. Vrchní dva zapletené prameny symbolizují vědění a lásku. Děti byly vážné šikovné. Každý si upletl jednu malou vánočku. Stačilo už jen potřít vajíčkem a šup s nimi do trouby. Teď už jsme jen čekali a doufali, že výsledná vánočka bude krásná. Vše dobře dopadlo a opravdu každá vánočka byla do zlatova upečená. A ta vůně se ani nedá popsat. Paní asistentky upečené vánočky vložily do sáčků a dozdobily barevnou stužkou. Některé děti nevydržely a vánočku ještě ve škole ochutnaly. Doufáme, že alespoň kousek domů donesly a vy jste mohli ochutnat. Všichni jsme si společnou akci užili a rozhodně to nebyla akce poslední.

Fotky z pečení naleznete ve fotogalerii.

Hana Doubková

Datum vložení: 4. 1. 2023 0:42