Večer s Andersenem v naší škole

V pátek 1. dubna proběhla celorepubliková akce „Noc s Andersenem“. V letošním roce se připojili i naši žáci z 1. – 5. ročníku.

V pátek 1. dubna proběhla celorepubliková akce „Noc s Andersenem“. V letošním roce se připojili i naši žáci z 1. – 5. ročníku. Možná si někteří neuměli představit, co se pod slovy „Večer s Andersenem“ skrývá, ale přesto přišli. Setkali jsme se v půl sedmé večer ve školní hale. Po společném přivítání jsme se rozdělili do dvou skupin. První tvořili prvňáčkové a druháčkové, druhou třeťáci, čtvrťáci a páťáci. Ve třídě pak ve skupinkách začali plnit jednotlivé úkoly. 1. a 2. ročník vyluštil v křížovce tajenku „Večerníček“ a vše následující se okolo českých večerníčků točilo. Děti hádaly hudební znělky večerníčků, skládaly obrázková lota, barvily obrázky a četly z Krkonošských pohádek. Krakonoš děti navštívil i prostřednictvím interaktivní tabule s příběhem „Jak šel Trautenberk pro poklad“. Po večeři (tousty jsme si upekli ve třídě a výborný koláč připravily paní kuchařky) se skupinky vydaly na pohádkovou stezku temnou školní chodbou osvětlenou pouze svíčkami. S panem ředitelem pak zašli i do tělocvičny a věřte, nevěřte, nikdo se nebál. Bez problémů všichni slepili rozstříhanou básničku a složili papírovou čepici, jakou nosí symbol pořadu - kreslený chlapec Večerníček. Domů si pak každý odnesl pamětní list „Po stopách Večerníčka“ a spoustu zážitků.

Druhá skupina musela nejprve odhalit nesprávná písmena v textu a nahradit je správnými. Všichni našli schované slovo „Stínadla“. Po vyluštění křížovky přibylo ještě slovo „Jestřáb“. To už někteří pochopili, že se večer bude točit okolo knih J. Foglara, propagátora skautského hnutí. Prohlédnout si mohli skautský kroj, repliku Tleskačova deníku i ježka v kleci. Po slepení lota se objevily obrázky Rychlých šípů, Bratrstva kočičí pracky i přebaly Foglarových knih. Večer jsme četli z knihy „Záhada hlavolamu“ a následovala i krátká ukázka ze stejnojmenného filmu. O stezku po ztemnělé škole a o večeři nebyli ochuzeni ani starší žáci. Vydali se po stopách Rychlých šípů do Stínadel. Ve skupinkách děti také domýšlely jeden příběh z komiksu Rychlé šípy. Posledním úkolem bylo složit a slepit rozstříhanou básničku. Stejně jako jejich mladší kamarádi i oni dostali pamětní list „S Rychlými šípy do Stínadel.“

Cílem této akce bylo a je podpořit dětské čtenářství a prohloubit zájem dětí o četbu knih. Jako Češi můžeme být pyšní na to, že máme nejhustší síť veřejných knihoven na světě. Naším cílem je děti k četbě vést a podporovat ve čtení, které nejen že rozšiřuje slovní zásobu, ale podněcuje i fantazii a v neposlední řadě přináší každému pozornému čtenáři výjimečné zážitky.

Mgr. M. Milotová, paní učitelky a asistentky z 1. stupně ZŠ

Video 1