Výlet za tradicemi Masopustu 1. 2. 3. a 4. třída

Spousta z nás má tyto oslavy spojené s pestrobarevnými maskami a hlasitým průvodem. Jak je to s Masopustem doopravdy jsme jeli s dětmi zjistit na zámecký statek Újezd nade Mží, což je krásné místo kousek za Plzní.

Spousta z nás má tyto oslavy spojené s pestrobarevnými maskami a hlasitým průvodem. Jak je to s Masopustem doopravdy jsme jeli s dětmi zjistit na zámecký statek Újezd nade Mží, což je krásné místo kousek za Plzní.

Ve středu ráno jsme odjížděli směr Plzeň. Byli jsme natěšení na to, co nás na výletu čeká. Děti se těšily na nové zážitky. Cesta nám ubíhala rychle a než jsme se nadáli, byl čas vystupovat. Už první pohled na areál zámku děti a vlastně i nás velmi zaujal. Vše bylo vyzdobené v duchu masopustních tradic.

Aby děti měly dost prostoru si vše prohlédnout, byly rozděleny na dvě skupiny. První skupina šla do zámku. V místnosti plné tradičních masopustních předmětů a masek nám milá paní vysvětlila, jak to s Masopustem vlastně je a že má i jiné názvy jako třeba fašank, vostatky, šibřinky nebo karneval. Také jsme se dozvěděli o významu tradičních masek a jaké v průvodu musí být.

V další místnosti byla kuchyně a tam jsme se dozvěděli o tradičních masopustních jídlech, dozvěděli jsme se třeba to, že k masopustním tradicím patřívala zabijačka.

Z kuchyně jsme šli do dalších dvou místností a tam na nás čekal medvěd. Nebyl to jen tak obyčejný medvěd. On totiž mluvil. Ukázal nám různé masky a vysvětlil, jakou funkci maska v průvodu plnila. Děti to velmi bavilo, byla totiž legrace. Nakonec rozdal všem dětem klobouky, učitelky a asistentky dostaly velké brýle a pustil hudbu. Děti tančily, skákaly, došlo dokonce i na mašinku.

Stejné zážitky čekaly samozřejmě i druhou skupinu dětí, která mezitím v kuchyni pekla koblihy. Byla to veliká místnost, ve které bylo krásné teplo. Děti se usadily ke stolům a začaly vyrábět masky z papíru. Paní kuchařka měla připravené těsto na koblihy. Brala si děti po malých skupinkách a každé dítě si mohlo vyrobit vlastní koblihu. Koblihy po upečení plnily marmeládou, pocukrovaly si je a každý dostal pytlíček, do kterého si koblihy dal.

Děti si také mohly nakoupit různé velikosti minerálních kamenů.

Výlet byl krásný a děti moc bavil. Nejvíce asi pečení koblih, které jim moc chutnaly.

Martina Kolouchová

Datum vložení: 3. 3. 2023 9:14